Sopna

Atrakcje Polańczyka, czyli wakacje w bieszczadzkim uzdrowisku

Bez kategorii No Comment

Aktywny urlop, to dobry sposób na spędzenie czasu z rodziną i wypoczynek po całorocznej pracy. Aby móc spędzić czas warto rozważyć możliwość wyjazdu do jednego z bieszczadzkich kurortów, na przykład do malowniczego Polańczyka. Ta uzdrowiskowa miejscowość jest miejscem, w którym dobrze będą się czuli zarówno starsi turyści, jak również dzieci.

Polańczyk jest miejscowością, której historia sięga już XVI wieku. W latach 60. XX wieku zaczęły się tam zmiany. Powstała duża ilość sanatoriów oraz pensjonatów i domów wczasowych. Mieszkańcy również zaczęli przekształcać swoje domy tak, by mogli zatrzymywać się w nich przyjezdni. Dzisiaj baza noclegowa w Polańczyku jest bardzo różnorodna (katalog noclegów pod adresem ), zatem przyjeżdżający tam turyści mogą zatrzymać się w apartamencie, domu wczasowym, czy hotelu ze SPA.

Największą atrakcję stanowi Jezioro Solińskie. Wokół niego dominują wzgórza i lasy, po których można spacerować i odkrywać piękno malowniczej miejscowości. Na samym jeziorze są aż cztery wyspy, które można odwiedzić. Największa z nich nazywana jest Energetyką, a na jej terenie działają ośrodki wczasowe, można również wypożyczyć sprzęt pływający – na przykład kajaki, czy rowerki wodne. Na Dużą Wyspę można dopłynąć wyruszającym z Polańczyka promem. Kolejnymi wyspami, choć już sporo mniejszymi, są Wyspa Skalista, Mała oraz Okresowa. Ta ostatnia swoją nazwę zawdzięcza temu, że widoczna jest tylko w okresach, kiedy poziom wody w jeziorze jest wyjątkowo niski.

Miejscem, które warto zobaczyć podczas pobytu w Polańczyku jest również Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Pierwotnie świątynia była prawosławną cerkwią, przekształcona w kościół rzymskokatolicki została dopiero w 1948 roku. Po wizycie w sanktuarium można zobaczyć znajdujące się nieopodal źródełko, które dawniej służyło przede wszystkim mieszkańcom wsi. Przez długi czas o nim nie pamiętano, jednak na początku XXI wieku przeprowadzono niezbędne prace, dzięki którym źródełko znów może być używane. Dzisiaj jest ono zadaszone i chętnie korzystają z niego zmęczeni piechurzy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>