Sopna

Czas w urokliwej Kościerzynie

Bez kategorii No Comment

Kościerzyna to bardzo urocze miasteczko położone na Pojezierzu Kaszubskim. Z powodzeniem może konkurować z miejscowościami położonymi na Mazurach – miasto będzie atrakcyjne dla osób, które preferują kameralny styl spędzania wakacji. O ile Kościerzyna ma prawie 24 000 stałych mieszkańców to nie ma tutaj zatłoczenia turystycznego. Poza tym lokalna baza wypoczynkowa jest przyjazna dla przyjezdnych przez cały rok, zatem niedrogie noclegi w Kościerzynie można rezerwować nie tylko na wakacje, ale i na weekendy podczas innych pór roku. Bez wątpienia największym atutem Kościerzyny jest jej położenie wśród jezior i lasów, co sprzyja wypoczynkowi w otoczeniu przyrody i oderwaniu się od krajobrazów charakterystycznych dla XXI – wiecznej cywilizacji.

Miasto pamiętające o swojej księżniczce

Costerina powstała najprawdopodobniej na początku XIII wieku, tuż przy grodzie obronnym. Z oficjalnych danych wynika, że w 1284 roku książę pomorski Mściwój II przekazał księżniczce Gertrudzie Ziemię Pirsna, w skład której wchodziło dwadzieścia dwie osady. Costerina stała się najważniejszym ośrodkiem na tej legendarnej ziemi – przez gród przechodziły szlaki handlowe, które wiodły do Gdańska. Niestety, inwazja krzyżacka sprawiła, że w 1312 roku Gertruda została zmuszona do sprzedaży swoich włości – jedne źródła podają, że za cenę 63, 3 kg srebra, a inne – że za 300 grzywien. Księżniczka schroniła się w Klasztorze Norbertanek w Żukowie – tam też została do końca swego życia. Współczesne władze miejskie pamiętają o dawnej księżniczce – pagórek, na którym stoi Urząd Miasta Kościerzyna nazwano oficjalnie Wzgórzem Księżniczki Gertrudy.

Co można zwiedzać w Kościerzynie?

Z pewnością godzinami można podziwiać kamienice w najstarszej części miasta. Można też odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Kościerzyna to jedyne miasto w Europie, w którym istnieją dwa bardzo ważne ośrodki kultu maryjnego. Ciekawym miejscem jest Muzeum Kolejnictwa, w którym to największą atrakcją jest pociąg Retro – Costerina, składający się z parowozu i wagonów, które mają ponad sto lat. Dla miłośników historii miejscem wartym uwagi będzie Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym to można zobaczyć cenne eksponaty pochodzące między innymi z wykopalisk archeologicznych, jak i przedmioty średniowieczne, a także pochodzące z początku XX wieku.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>