Sopna

Historia Bieszczad

Bez kategorii No Comment

Bieszczady to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych obszarów południowej Polski. Ilość miasteczek i miejscowości obejmujących ten obszar zrzesza i przyciąga tu każdego roku dziesiątki tysięcy turystów. Noclegi Bieszczad (np. portal meteor-turystyka.pl) to głównie małe prywatne gospodarstwa agroturystyczne i nieduże klimatyczne pensjonaty. Jak więc zaczęła się historia turystyki tego regionu i co sprawiło, że właśnie tutaj zaczęła tworzyć się cała infrastruktura turystyczna z bazą noclegową, restauracjami i knajpami?

Wszystko swój początek miało w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wtedy miało miejsce pierwsze osadnictwo. Król Kazimierz Wielki przekazał dobra tego terenu rycerzom polskim i węgierskim, a oni zbudowali tu kilka małych miejscowości niedaleko doliny Hoczewki. Jednak nie tylko oni dokonywali kolonizacji tutejszych terenów. Obszar przeznaczony obecnie pod turystykę był również zasiedlany przez Kmitów ze Śląska.

Kiedy mówimy o Bieszczadach, raczej nie kojarzymy ich z rozwiniętym przemysłem, zwłaszcza rafineryjnym. To właśnie pokazuje nam jak mało wiemy o potencjale polskich regionów i miast. Bieszczady są obszarem, w którym jako pierwsze na świcie powstały odwierty ropy naftowej. Powstały również szlaki komunikacji kolejowej, które łączyły Węgry z resztą Europy. Region miał również swój udział w działaniach II wojny światowej, był świadkiem działań zbrojnych i walk wojsk słowackich i austriackich z Armią Czerwoną oraz przedstawicielami polskiego podziemia. Później, po zakończeniu wojny, tereny te nadal widziały dużo – walki ze służbami bezpieczeństwa czy Wojskami Ochrony Pogranicza. Po zakończeniu wojny, w latach pięćdziesiątych, Wojsko Polskie budowało bieszczadzkie drogi i ścieżki. Powstała obwodnica bieszczadzka, następnie powstała też mała obwodnica, która ciągnęła się aż po Ustrzyki Dolne.

Jeżeli chodzi o mniej dosłowną historię, to warto też wspomnieć o samej etnografii tego obszaru. W XIV wieku pojawili się tu pierwsi pasterze, niestety późniejsze wieki były okresem regresu dla tutejszej gospodarki – zwłaszcza XVII i XVIII wiek. Przyczyną było to, że w górzystych terenach ukrywali się drobni przestępcy, którzy trudnili się rabunkiem. To siało postrach wśród miejscowej ludności i odpychało przez długi czas osoby, które chciały tu coś stworzyć, zainwestować.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>