Sopna

Swornegacie – istota miasta

Bez kategorii No Comment

Swornegacie to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, w krainie historycznej Kaszuby. Miejscowość jest siedzibą dużego obszaru sołectwa Swornegacie w którego skład wchodzą również miejscowości: Chociński Młyn, Drzewicz, Grzampki, Kamionka, Klucza, Kokoszka, Kurczewo, Małe Swornegacie, Owink, Płęsno, Sepiot, Śluza, Wączos, Zbrzyca i Wielkie Zanie. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej. W latach 1975 -1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Swornegacie są położone na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Brdą i Jeziorem Karsińskim, sąsiadują z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 236 łącząca Konarzynki z Brusami.

Swornegacie to bardzo malutka miejscowość i nie ma w niej zbyt wielu zabytków. Miejscowość dopiero zdobywa swoją popularność ze względu na świetne ukształtowanie terenu i malownicze położenie. Jest tu bardzo pięknie, można miło spędzić czas na świeżym powietrzu lub w gronie najbliższych osób. Bardzo ważne są w miejscowości noclegi. Turyści koniecznie muszą skorzystać, ze wspaniałych preferencji noclegowych. Dla każdego urlopowicza znajdzie się przytulny pokoik w domu noclegowym.

Głównym zabytkiem miejscowości jest Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Oczywiście w tym miejscu, można przede wszystkim podziwiać standardowe dzieła rzemiosła. Powstał w 2004 roku, mieszkańcy bardzo cenią to miejsce, jak i turyści. Organizowane są wszelkiego rodzaju wystawy, jarmarki oraz pokazy. Jezioro Karsińskie to zaraz po rzece – jedna z głównych atrakcji miejscowych, można uprawiać wiele sportów wodnych: kajakarstwo i żeglarstwo. Rodziny, które na wyjazd przyjechały z dziećmi na pewno się ucieszą, ponieważ powstała specjalna plaża, na której nad bezpieczeństwem kąpiących się wczasowiczów – czuwa wyspecjalizowana kadra ratowników. Rodzice bez obaw mogą pozwolić swoim pociechom na pluskanie się w jeziorze. Kościół pod wezwaniem „Św. Barbary” jest budowlą, którą trzeba zobaczyć – nawet jeżeli nie interesujemy się sakralnymi obiektami. Kaplica jest bogato urządzona, a w swoim wnętrzu posiada, aż trzy ołtarze, które zostały wykonane przez znane osobistości z Bawarii.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>