Sopna

Karpacz – o czym tu usłyszymy?

Bez kategorii 1 Comment

Karpacz, każdy słyszał o tym miasteczku, każdy wie, jaki to region i że jest to górska miejscowość. Nie każdy jednak ma świadomość legend, które można tu usłyszeć. Kiedyś był to czysty folklor i rdzenna tradycja. Obecnie jest to również po części zabieg komercyjny, mający na celu promowanie regionu, a przy okazji bazy noclegowej, hoteli, knajp i restauracji oraz wszelkie turystyczne usługi.

Każde miasto ma swoje ciekawostki, mają one na celu podkreślenie klimatu, zaciekawienie i zachęcenie turystów do odwiedzenia ciekawych i charakterystycznych miejsc. Oczywiście w każdej legendzie jest ziarenko prawdy, jednak nigdy nie mamy pewności, która z przypowieści je ma, dlatego jest to intrygujące. Większość opowieści łączy się z domniemanym powstaniem miasta.

Czym więc inspiruje nas Karpacz? W każdej historii jest pewna tajemnica, a nawet nutka grozy i tak właśnie jest w tym przypadku. Najbardziej popularną przypowieścią jest ta o górskim duchu. Najbardziej rozwinięte przypowieści mamy szansę usłyszeć w Karkonoszach na wycieczce w podziemia. Tak jak już było wspomniane, kiedyś była to kwestia ideologii i mentalnego odcięcia się miasta i podkreślenia jego indywidualnego charakteru. Obecnie jednak jest to bardziej promocja miasta i jest to zupełnie zrozumiałe. W dzisiejszych czasach i tak dużej ilości turystycznych ośrodków w Polsce trzeba się jakoś wyróżniać. Tworzenie legend to element czysto kalkulacyjny i bardzo pomaga w promowaniu danego regionu na całą Polskę. Tak właśnie dzieje się z karkonoskimi podziemiami, gdzie panuje specyficzna i indywidualna atmosfera, która sprawia, że nie pomylimy tego miasta z innym miejsce, gdzie byliśmy na wakacjach.Hotele, restauracje i noclegi Karpacza również w swoim wystroju nawiązują do legend i tradycji tego regionu.

Czy to jedyna legenda Karpacza? Oczywiście, że nie. Miasto nie ma ich zbyt wiele. Zbyt duża ilość nie jest zbyt dobra, ponieważ miasto najlepiej promuje się na jednej, dwóch historiach, które są popularne i charakterystyczne. Drugim ciekawym miejsce, jednak już mniej mitycznym, a bardziej naukowym jest ulica, na której występuje anomalia grawitacyjna. Przyciąganie jest tutaj mniejsze o kilka procent, dlatego też małe i owalne rzeczy mogą się tutaj poruszać pod górę. Jest to również duża atrakcja dla turystów i dosłowny element magnetyczny miasta.

Related Posts

1 Comment

  • Filio90 on 20 stycznia 2017

    Fajne miejsce na szosowanie na stoku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>