Sopna

Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Bez kategorii No Comment

Mielno to jedno z najciekawiej położonych nadmorskich miejscowości. Wyróżnia się jednoczesną lokalizacją nad Morzem Bałtyckim a także nad jeziorem Jamno. Ze względu na to cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest bardzo dobrą bazą noclegową i wypadową () ze względu na swoją pozycję na mapie. Bliska odległość do Koszalina, Łazów oraz wyżej wspomnianego jeziora sprawia, że cieszy się uznaniem wśród wszystkich turystów, zarówno z kraju jak i zagranicy.

Najbardziej reprezentatywnym i znanym zabytkiem Mielna jest Kościół Przemienienia Pańskiego. Powstał on w XV wieku i zalicza się do budowli o charakterze gotyckim. Jest wart zobaczenia nie tylko przez turystów interesujących się architekturą i sztuką. Jego oryginalna, najstarsza nawa robi niesamowite wrażenie ze względu na wystój oraz ułożenie względem całej budowli. Kościół znajduje się w odległości 750 m od morza w linii prostej. Bardzo ciekawym zabiegiem widocznym w Kościele Przemienienia Pańskiego jest używanie kamieni jako elementów budowlanych. Tego rodzaju praktyka była popularna podczas tworzenia budynków sakralnych ze względu na to, że kamień jest symbolem trwałości, nieśmiertelności majestatu i wielkości. Aby podkreślić istotę Boga oraz jego przymioty używano kamiennych elementów. Warto podkreślić, że kościół w Mielnie posiada w swoich murach dwa widoczne kamienie młyńskie, które zużyte, z szacunku do chleba nie mogły zostać wyrzucone i traktowane jako niepotrzebne.

Wnętrze świątyni również zasługuje na uwagę. Szczególnie warta zobaczenia jest barokowa ambona z rzeźbami czterech ewangelistów pochodząca z około XVIII wieku oraz obraz Wniebowstąpienie o charakterze neobarokowym z 1. połowy XIX wieku. Kościół ten zachwyca wiernych i turystów witrażami, dwa pochodzą aż z 1904 roku: Dobry Pasterz oraz Święta Rodzina, reszta przedstawia różańcowe tajemnice i inne sceny biblijne. Pochodzą z pierwszej dekady XXI wieku.

Jak widać Mielno to nadmorska miejscowość, która posiada niesamowicie ciekawą historię. Dzięki tego typu zabytkom staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla podróżników. Zapraszamy do obejrzenia Kościoła szczególnie sympatykom budowli gotyckich.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>