Sopna

Promenada i Pomnik Zaślubin Polski

Bez kategorii No Comment

Spacer urokliwym kołobrzeskim molo, które przeszło generalny remont w 2014 roku nie jest jedyną atrakcją jaka czeka turystów zwiedzających Dzielnicę Uzdrowiskową. Poza plażą można wybrać się także w stronę jednej z najpiękniejszych w Polsce latarni morskich. Prowadzi do niej droga nie mniej wyjątkowa, bo słynny bulwar Jana Szymańskiego. Deptak w Kołobrzegu otrzymał swą nazwę od pierwszego dyrektora i współtwórcy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej czyli Jana Szymańskiego. Wcześniej w tym miejscu znajdował się podobny obiekt, jednak został on zniszczony przez sztorm. Jego dzisiejszy odpowiednik został wybudowany w 1994 roku w okolicach parku imienia Stefana Żeromskiego. Od tamtej chwili niemal cały czas można na nim spotkać przechadzających się ludzi, a powodów jest kilka.

Po pierwsze to wyjątkowo malownicze miejsce idealne do spacerowania i biegania. Bliskie położenie w stosunku do centrum miasta powoduje, że wiele obiektów noclegowych znajduje się w dogodnym miejscu. Dodatkowo na deptaku można znaleźć typowe dla nadmorskich miejscowości budki gastronomiczne ze smażonymi rybami oraz stoiska z muszelkami, podkoszulkami, bransoletkami i innymi pamiątkami znad Bałtyku.

Turyści poza molo i latarnią mogą również zobaczyć wybudowany w 1963 roku Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Budowla upamiętnia patriotyczny akt z 1945 roku dokonany przez kaprala Franciszka Niewidziajło. Aktowi zaślubin towarzyszyły słowa przysięgi kaprala: „Przyszliśmy Morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy. Rzucając ten pierścień w Twe fale, biorę z Tobą ślub, ponieważ Tyś było i będziesz zawsze nasze”. Monument został zaprojektowany przez Wiktora Tołkina i przedstawia flagę trzymaną przez grupę figuralną, a także znajduje się w nim tzw. przejście symbolizujące port. Usytuowana wzdłuż linii brzegowej promenada w Kołobrzegu jest klimatycznym miejscem, które przyciąga turystów z całego świata. Idealne miejsce do wypoczynku pozwala na wypicie popołudniowej kawy, zjedzenia pysznej rybki i zastanowienia się nad przeszłością.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>