Sopna

Przylądek Rozewie

Bez kategorii 3 Comments

Władysławowo – miasto znane kiedyś głównie ze znajdującego się w nim portu morskiego oraz przetwórstwa ryb, od kilkunastu lat zyskuje sławę jako miejscowość wypoczynkowa. Władze miasta bardzo dbają by turyści odwiedzający Władysławowo mieli wszystko, co do dobrego wypoczynku jest niezbędne. Tak więc na przyjeżdżających do Władysławowa, czeka 5 morskich kąpielisk, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Hallerówka, Aleja Gwiazd Sportu, wesołe miasteczko oraz przede wszystkim urzekające nadmorskie krajobrazy. To właśnie przyroda jest głównym atutem Władysławowa i właśnie ze względu na nią, pobyt noclegowy w wakacyjnej stolicy Polski to doskonały wybór na urlop.

Jednym z ciekawszych, nie tylko przyrodniczo, miejsc znajdujących się na terenie gminy Władysławowo jest przylądek Rozewie. Przylądek ten od roku 1959 jest objęty ochroną przyrody, poprzez wyznaczenie na jego terenie rezerwatu Przylądek Rozewski o powierzchni niewiele ponad 12 ha. Rezerwat powstał w celu ochrony siedliska buczyna pomorska na wysokim, klifowym brzegu – występują tu buki mające ponad 200 lat, a obwód ich pnia dochodzi nawet do 3 metrów.

Przylądek Rozewie przez lata uważany był za najdalej wysunięty na północ fragment Polski, dopiero stosunkowo niedawno, okazało się, że punkt ten znajduje się na terenie pobliskiej Jastrzębiej Góry.

Na przylądku znajdują się dwie latarnia morska znane jako latarnia stara i nowa. Stara latarnia to działająca do dnia dzisiejszego budowla z roku 1822, która w roku 1910 i 1978 przeszła gruntowne remonty. Nosi ona imię Stefana Żeromskiego i ma największy nominalny zasięg ze wszystkich polskich latarni. Nowa latarnia natomiast to budowla z roku 1875, która aktualnie jest nieczynna. Została ona wybudowana w celu odróżnienia świateł Rozewia od świateł latarni na Helu i w Czołpinie. Światła tych latarni były często ze sobą mylone, a pomyłki te skutkowały utknięciem statków na mieliźnie pomiędzy Chałupami a Jastarnią.

Related Posts

3 Comments

  • JasiuPodróżnik on 3 listopada 2015

    Będąc na Rozewiu polecam latarnie morską! Wspaniała budowla.

  • Aga on 22 lipca 2016

    Czy zwiedzanie latarni jest płatne?

  • Amanda on 15 października 2016

    Aga, dobre pytanie. Czy ktoś może wie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>