Sopna

Śladami przeszłości w Uhercach Mineralnych

Bez kategorii No Comment

Miejscowość ta przez większość turystów uważana jest przede wszystkim za punkt wypadowy w dalsze zakątki Bieszczad (więcej informacji na stronie wikipedia.org). Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej i poznać historię tej starej karpackiej wioski. Uherce Mineralne, są pełne pamiątek z przeszłości, oryginalnych zabytków, pomników przyrodniczych, a także bardzo atrakcyjnych szlaków turystycznych. Położone są na pograniczu Bieszczad i Pogórza Przemyskiego. Początki wsi sięgają XV wieku. Dawno temu odkryte zostały tutaj źródła leczniczych wód mineralnych. Dzięki temu Uherce zyskały rangę uzdrowiska. W czasie wojny budynki uzdrowiskowe uległy zniszczeniu i nigdy ich nie odbudowano. Po zabudowaniach zdrojowych i pijalni wód nie pozostał nawet ślad. W samym centrum Uherców koniecznie musimy zobaczyć piękny, murowany, barokowy kościół, otoczony wysokim murem obronnym ze strzelnicami. Tuż obok kościoła stoi dzwonnica i zrujnowany stary dwór. Budowla ta przypomina o starych czasach i przybliża dzieje wsi. Jest tutaj jeszcze kilka ciekawych obiektów, np. Dom Ubogich, którego właściciele dworscy wybudowali z myślą o najbiedniejszych mieszkańcach tej miejscowości. Ubodzy ludzie mogli przez kilka dni tam mieszkać. Na tle bieszczadzkich wzgórz, wspaniale wyglądają przydrożne kapliczki i drewniane cerkwie, których w tym regionie jest naprawdę sporo, dwór obronny Herburtów, a także pozostałości po otaczającym go parku dworskim. Wspaniałe, stare drzewa robią naprawdę wrażenie. Uherce Mineralne to również mnóstwo ciekawostek przyrodniczych.

Uherce Mineralne dysponują naprawdę imponującą bazą wypoczynkowo-noclegową (Uherce Mineralne na meteor-turystyka.pl). Można tu wynająć miejsce w schronisku, gospodarstwie agroturystycznym, ośrodku wypoczynkowym, a także na kempingach i polach namiotowych. Wodospad na rzece Olszance należy do najatrakcyjniejszych miejsc w Uhercach. Jest on uznanym pomnikiem przyrody. Szeroki i wysoki na trzy metry wodospad opadając kaskadami w dół robi imponujące wrażenie. Rezerwat przyrody „Bobry w Uhercach” to miejsce, gdzie żyją i bytują bobry. Na własne oczy możemy zobaczyć te ciekawe stworzenia. Należy też wspomnieć o browarze Ursa Maior, który produkuje oryginalne piwa o ciekawie brzmiących nazwach. Browar stanowi też galerię, w której miejscowi artyści wystawiają swoje prace. Jest to także miejsce towarzyskich spotkań i konferencji. Uherce Mineralne to miejscowość ciekawa i warta odwiedzenia.

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>