Sopna

Szczecińska fascynująca architektura

Bez kategorii No Comment

Wiele osób twierdzi, że szczecińska architektura jest „toporna” (poszukaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczecin#Architektura_i_urbanistyka). Trudno się dziwić takim stwierdzeniom – miasto od zawsze było bardziej gospodarcze niż turystyczne, dlatego też budowane tu obiekty miały przede wszystkim być funkcjonalne. To wcale jednak nie oznacza, że aglomeracja nie ma stylu i architektonicznego polotu. Co więc ciekawego możemy ujrzeć? Przede wszystkim najwięcej rzeczy, które ucieszą nasze oko znajdują się na wałach Chrobrego. Powstały one na początku XX wieku. To tutaj mamy zlepek historycznych stylów – barok, klasycyzm, a nawet manieryzm. W mieście znajduje się wiele obiektów z tego okresu. Stare kamieniczki, które obecnie pełnią funkcję szczecińskich noclegów i hoteli to teraz norma. Przerobienie i adaptacja klasycznego budynku jest bardzo efektywna w skutkach, ponieważ turyści lubią takie miejsca i chętnie wybierają je na noclegi (poszukaj: ). Wspomniane wały stawiają na piękne widoki i szersze spojrzenie na miasto, dlatego też utworzono tu punkty widokowe. Wszystko uzupełnione jest niuansami nawiązującymi stylistycznie do starożytnego Rzymu lub cywilizacji egipskiej. Wszystkie elementy tworzone w tamtym czasie wykonane były przez rzeźbiarzy i rzemieślników z Niemiec.

Jeżeli chodzi o bardziej współczesny wymiar to Szczecin wita nas bardzo szerokimi ulicami – każdy kierowca zwraca na to uwagę i chwali taki stan rzeczy, ponieważ znacznie ułatwia to przemieszczanie się i ogranicza korki. Kamienice są również unowocześnione – znajdują się na nich elektroniczne iluminacje i oświetlenia, które nawiązują do paryskich ulic. Duże ronda i układ miasta również nawiązują do gwiaździstego paryskiego stylu układu alejek i zagospodarowania przestrzennego. Prostopadłe i proste ulice ułatwiają transport i dają możliwość szybkiego przedostania się z jednego końca miasta na drugi. Atrakcją turystyczną jezdni i jednocześnie bardzo przydatnym niegdyś elementem są pompy żeliwne, które powstały ponad 150 lat temu. One dostarczały miastu wody w przypadku jej braku w sieci wodociągowej. Obecnie są sporadycznie używane, jednak podczas II wojny światowej okazały się bardzo przydatne i można by rzec zbawienne dla historii regionu jak i stacjonujących tu polskich wojsk podziemia. Obecnie atrakcja dla przechodniów – bogate zdobienia i niesztampowy styl. To właśnie to co potrafi zrobić Szczecin – łączyć ze sobą funkcjonalność i gospodarność z niepowtarzalnym klimatem i stylem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>